Функції фондової біржі полягають у забезпеченні регулярного функціонування організованого ринку цінних паперів і похідних фінансових інструментів

Раніше біржа виглядала як місце або будинок, де збираються в певний час торговці й посередники для уладання угод між собою по цінних паперах або товарах. На сьогоднішній день торги на біржі відбуваються в електронному режимі, з використанням спеціальних програм.

Біржові торги на Україні існують із 1992 року. До початку роботи "Української біржі" в 2009 році, на жодній з бірж не було системи гарантій виконання угод. Біржі являли собою дошки оголошень і систему обміну повідомленнями. Для приватного інвестора при таких технологіях існували деякі  складності пов'язані з додатковими тимчасовими й фінансовими витратами.

Усе змінилося з початком роботи "Української біржі". Зараз приватному інвесторові досить один раз відвідати брокера для оформлення необхідних документів і одержання доступу до торгів, і потім робити угоди, торгуючи через Інтернет за допомогою систем інтернет-трейдинга.

А все починалося з того, що у травні 2008 року найбільші учасники українського ринку цінних паперів підписали договір з "Фондовою біржею РТС" про створення в Києву нової біржі у формі відкритого акціонерного товариства. Така форма власності була обрана для забезпечення з найперших днів максимальної прозорості корпоративного управління.

Основна мета утворення біржі - підвищення конкурентоспроможності фінансового ринку України й створення умов для залучення в економіку країни не тільки іноземного, але й внутрішнього капіталу.

26 березня 2009 року на "Українській біржі" почалися торги цінними паперами. У травні 2010 року був запущений строковий ринок - торгівлі ф'ючерсами. А 2011 рік ознаменувався запуском нового  інструмента - опціонів. Сьогодні для торгів на "Українській біржі" доступні наступні інструменти:

  • акції,
  • облігації,
  • інвестиційні сертифікати,
  • ф'ючерси,
  • опціони.

На сьогоднішній день Індекс UX розраховується на основі цін 10 акцій "блакитних фішок" України - акцій найбільш великих українських компаній, лідерів у своїх галузях. 


Слід зазначити, що всі операції, які відбуваються на біржі, регулюються державою. В Україні фондовий ринок регулюється спеціальним органом Національною комісією із цінних паперів і фондовому ринку. НКЦПФР видає ліцензії й регулює правила взаємодії між усіма учасниками  фондового ринку країни. Так само вона здійснює державний контроль по випускові й обігу цінних
паперів і їх похідних.

"Українська біржа" - центр ліквідності ринку акцій і похідних інструментів в Україні.