Відкритий лист від Громадської ради при МОН до високопосадовців

24.02.2016

22 лютого 2016 № 8/2016
Президенту України 
Порошенку П.О.
Голові Верховної Ради України
Гройсману В.Б.
Міністру освіти і науки 
Квіту С.М.
Відкритий лист
Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України, обговоривши питання катастрофічної ситуації з фінансування професійно-технічних навчальних закладів України, звертається до Вас з цим листом. 
Після прийняття Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» та змін до Бюджетного кодексу України професійно-технічна освіта знаходиться на межі знищення. Виникла загроза закриття професійно-технічних закладів, їх нераціональне перепрофілювання, відчуження приміщень, земельних ділянок, скорочення робочих місць, врешті решт, дефіцит кадрів кваліфікованих робітників, особливо з малопрестижних та гостродефіцитних професій, у яких є потреба. До сьогоднішнього дня зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» так і не підписані Президентом України, хоча навіть і це не дає гарантії стабільності, просто надасть відтермінування проблеми.
Ситуація ускладнюється відсутністю чітко спланованих та організаційно і методично забезпечених дій владних структур, спрямованих на реалізацію норм нового бюджетного законодавства в частині професійно-технічної освіти – від органів місцевого самоврядування та адміністрацій до Кабінету Міністрів України.
Все це викликало і продовжує викликати шквал телефонних дзвінків, звернень, які у більшості своїй містять занепокоєність, розчарування, обурення діями влади, які фактично спрямовані не на реформи в системі професійно-технічної освіти, а на її руйнацію.
Працівники закладів та установ системи професійно-технічної освіти не заперечують необхідності запровадження якісних змін у підготовці кваліфікованих робітників для відродження економіки держави та посилення її національної безпеки.
Але при цьому вважають і вимагають, аби цей процес в Україні відбувався продумано, послідовно, поетапно, чому мають передувати прийняття законів, що забезпечують здійснення реальної децентралізації влади, а також Законів України “Про освіту”, “Про професійну освіту” та відповідних підзаконних актів, в яких буде викладено чіткий механізм реалізації законодавчих норм.
Просимо Вас, дати доручення Комітетам з питань науки і освіти, з питань бюджету та з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування невідкладно розглянути ситуацію, що склалася в системі професійно-технічної освіти України у зв’язку з прийняттям нового бюджетного законодавства, внести законопроекти щодо змін до прийнятих законів, зокрема про збереження у 2016 році фінансування професійно-технічних навчальних закладів у формі субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, а також щодо зупинення на цей період дії норми про передачу майна закладів профтехосвіти з державної у комунальну власність.
«Якщо держава втратить провідні позиції у визначенні політики, координації, фінансування й розробленні стандартів, то створення і подальше функціонування системи професійно-технічної освіти протягом усього життя залишиться недосяжною метою» - такий висновок зроблено міжнародними експертами на ІІ Міжнародному конгресі ЮНЕСКО з технічної і професійної освіти.
Пропонуємо рекомендувати Міністерству освіти та науки України та Кабінету Міністрів України внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо: повернення видатків на фінансування підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах з Державного бюджету.
Припинення передачі з державної власності у комунальну власність відповідних установ, закладів та організацій професійно-технічної освіти.
Доручити підкомітету з питань науки, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності опрацювати законодавчі пропозиції НАН України щодо внесення змін до низки законів України щодо будівництва об’єктів наукового та житлового призначення та переведення нежилих будинків та нежилих приміщень у жилі, розробити соціальну програму щодо забезпечення житлом педагогічних та наукових працівників та внести пропозиції щодо їх подання до Верховної Ради України.
Рекомендувати Верховній Раді України підтримати рішення Комітету з питань науки і освіти щодо ухвалення проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення безкоштовного харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів та учнів професійно-технічної освіти які мешкають у відриві від батьків 
Рекомендувати Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету внести зміни до проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»

Текст відкритого листа прийнято на загальних зборах Громадської ради 18 лютого 2016 року.

З повагою, Голова Громадської
ради при Міністерстві освіти і
науки України Г.О.Усатенко

<< Повернутись